Velice, velice povedené !

Recenze hotelu Royal Decameron Baobab **** - Senegal

Na černou Afriku téměř vynikající ! Hotel se nyní oficiálně jmenuje ROYAL HORIZONS BAOBAB, ale všechny recenze jsou /bůh ví proč/ prezentovány pod starším názvem Royal Decameron Baobab... je sice staršího data, ale nadstandardně udržovaný a průběžně inovovaný, alespoň hlavní zázemí. Výhodná je hlavně jeho poloha, v podstatě na konci cesty a kromě oficiálních akcí ochranka nepropustí do areálu, včetně pláže, žádné potulné prodejce ani žebrající mládež. Uvnitř panuje velmi přátelská a neformální atmosféra, žádný "dres code" a přes poměrně vysokou /a plnou/ kapacitu se nikde netvoří žádné fronty či shluky - obsluha je vždy skoro průběžná. Pro mě téměř ideální představa pohodové dovolené ! Ve standardu CK by hodnocení mohlo být objektivně ****+

Ubytování (4 / 5)

Vše přízemní bungalovy, po 2-4 pokojích, možná trochu natěsnány na sebe, ale díky husté (ale udržované) vegetaci s dostatečným oddělením a přehledným přístupem. Vlastní pokoje jsou sice trochu menší, než je obvyklý standard, ale normální člověk tam chodí jen přespat... Snad jen koupelnička je opravdu těsná, i když plně funkční. Prostorově výraznější jedinci mohou mít potíže se vmáčknout na toaletu a i samotná mísa je menší než evropský standard, nevhodně je umístěn i držák na toaletní papír. Zvláště po ránu je občas trochu problém s tlakem vody, ale úplné přerušení nenastalo. Opravu napouštění toalety zvládli do dalšího nutného použití, cca 3 hod. Denní úklid OK, včetně desinsekce (za celý týden jediný komár nad postelí a druhý v koupelně), výměna ručníků dokonce častěji než záměr (= zanechané na zemi). Dílčí slabinou je osvětlení, prvý vypínač za vstupem se skrývá pod tlustým závěsem a za otevíraným křídlem fran.okna, max. světelnost pokoje je sotva poloviční, než koupelny. Venku na terásce pár plastových židliček, po setmění personál plošně rozsvítí venkovní světlo na zdi /pokud nesvítí ani jedno, obtížně trefíte cestičku z hlavních tras/. Klimatizace plně funkční a překvapivě docela tichá, v zimních měsících ale téměř není zapotřebí - noční teploty okolo 20°C a stín stromů ve dne (až 33°C) dokáží udržet i přes den teplotu nižší, než je běžné např. v Egyptě. Velikým plusem je pak zvuková izolace, možná jsem měl štěstí na sousedy, ale za týden jsem asi 3x zaslechl lehké zakašlání a v koupelně je mírně slyšet i tekoucí voda ze sousedních pokojů (TV nebo jakýkoliv hovor odjinud nezaznamenaný). Nepotěší jen taxa za trezor, případně lednici, každé po 2 EUR/den, tedy za týden 750,- Kč, v zimní sezoně ale lednice nutná není.

Strava a stravování (5 / 5)

Skutečně SUPER !!! Jednak jde skutečně o restauraci, kde se s nápoji obsluhuje (a nikdo nežádá bakšiš...) - víno se nosí ve džbáncích, i přesto sem tam dolije sklenku personál... Velmi dlouhé doby výdeje a i v pozdějším čase neklesá sortiment nabídky, přesto raději doporučuji chodit hned po otevření /spíše je problém najít prostřený stůl, případně požádat o jeho přípravu - sklízení použitého nádobí zabírá hodně času/. Jediným vážnějším nedostatkem, byť místně poměrně logickým, jsou popisky výhradně ve francouzštině. Takže se stává, že několik lidí v řadě před vámi hledá překlad pomocí slovníku /v mobilu/, občas i neúspěšně... Ale nic nebrání ochutnávat miniporce všeho, i když pro to množství je to pořádná kalorická zátěž. Možná trochu překvapí, že podávané ryby jsou spíše menší - nečekejte denně tuňákový steak - a že ani filety nejsou vždy zcela prosty drobných kostiček. Zvláště večer je osvětlení docela sporé a kůstky se hledají hůře. Rozlévané víno je /na rozdíl/ od většiny jiných hotelů velmi slušné, snad jen chlazení bílého + rosé pomocí kostek ledu není právě optimální. Šokem byl pro mne dotaz obsluhy, kdy po požadavku "water" následoval dotaz "a perlivá nebo neperlivá ?" Obsluha pochopitelně základním výrazům v angličtině rozumí, je to skoro lepší než pokusy o /převážně s nesprávnou výslovností/ francouzštinu, ale občas použijte "mersi" - to ocení. Na oběd je ještě na výběr mezi hlavní restaurací a snackem u zadního bazénu, zde to ale chce do fronty těsně před otevřením - zvláště větší skupinky "Frantíků" tu dokáží prosedět celé dvě hodiny.

Vybavení, služby a personál hotelu (4 / 5)

Dva bazény, možná zbytečně vyhřívané až na 26°, mají trochu zvláštní vodu, zejména ten zadní je ale prakticky plný - je zde klid, žádná hudba a jediný krátký animační program. Celkem 4 bary pro běžný denní režim + pátý na diskotéce do pozdních nočních hodin, základní obsluha je občas posilována dle zájmu, takže fronty minimální. Samoobslužně lze čepovat vodu ze stojanů s barely, kromě toho k dispozici vždy ochucená limetkou a mátou. Velmi dobrá káva, každá porce se samostatně připravuje na velkém presovači (tohle trochu zdržuje), cukr, mlíčka i lžičky pak jen na vyžádání. Ač většina barů disponuje pípou, pivo převážně rozlévané z lahví a jen průměrné kvality. Opět všechny 3 druhy vín a stejný způsob chlazení (= led) + míchané nápoje běžného rozsahu, jen složení je někdy záhadné až netypické - např. piňacolada, kterou dopije opravdu málokdo... Jinak obvyklá nabídka sportovních potřeb, vlivem převažujícího franc.vlivu je v husté permanenci pétanque, u ostatních možností je někdy menší potíž ta jazyková bariéra. Personál převážně milý a vstřícný, nikdo se přímo nedožaduje bakšiše, i když je vítán. Neuspějete ale s 1 USD bankovkami a málo i EUR micemi /centy vůbec/, je lepší si vyměnit pár franků (1.000,- = 40,- Kč a je to obvyklá cena malého nápoje ve veřejných obsluhovaných prostorách. Součástí "služeb" je i bezpečnostní kontrola při příchodu do areálu, pouze při check-inn dojede transfer až na dvůr, jinak je vždy nutné vstoupit brankou pěšky a kontrolují zběžně každé zavazadlo, i ledvinky a foto brašny - víckrát denně to trochu obtěžuje. Velmi pečlivě udržovaná zahrada, ale trochu užší cestičky, často blokované úklidovými vozíky, zalévacími hadicemi a seniory s chodítky, trochu omezují pohyb hlavně ve stravovacích dobách. Nezvyklé jsou i "příkopy" podél cest, zvláště za tmy můžete šlápnou vedle až to 15 cm níž (ale zase nemají plevel na cestičkách...). Na slušné úrovni je místní Wi-Fi, k dispozici prakticky ve všech společných prostorách.

Pláž a moře (4 / 5)

Spokojenost sice ano, ale... Pláž je sice pěkně udržovaná, písčitá a vstup do moře pozvolný, je ale třeba upozornit, že je umožněn jen na cca 3 místech ohraničených bojkami, což je cca pouhých 10-15 % celého pobřeží. Zvláště za odlivu se objeví podstatně více balvanů /připomínající vysokopecní strusku/, které na oficiálních foto nenajdete... Moře, či spíš oceán, je sice čisté, objem materiálu vyvrženého přílivem je zanedbatelný a hrubší nečistoty se odklízejí, ale v lednu je voda studená a neustálé vlnobití odrazuje od delšího plavání. Ostraha pláže je řešena pouze od cca 9:00 do 17:00, mimoto stále vlají červené vlajky, jenž sice vstup přímo nezakazují, ale nenese se odpovědnost za jakýkoliv problém. Mírným nedostatkem je počet lehátek, vždy jen dvojice ke každému /pevnému/ slunečníku a přestože je přenášení bez problémů možné, celková kapacita je opravdu nízká - i brzy zrána, kdy je část pláže ve stínu, je 90 % obsazeno ručníky, ne-li již přímo lidmi. Určitě by se počet mohl zvýšit alespoň na dvojnásobek. Paradoxně je téměř vždy volné místo na lehátkách u prvního bazénu. Jelikož jsou bungalovy max. 40 m od okraje pláže, není třeba řešit plážové toalety, případně převlékárny - každý si využívá svoje zázemí. Do prostoru lehátek nesmějí žádní prodejci a díky roztažení podél celého areálu to nepůsobí, i při plné obsazenosti lehátek, případně posezení u barů, nijak přelidněně to je pro mne veliké +).

Okolí hotelu (4 / 5)

Z jedné strany pláž, ze druhé hlavní komunikace, naštěstí slepá. Z popisů katalogů CK pak trochu zklamala mořská laguna na "špici" areálu - tady již je částečný provoz místních a odpovídá tomu množství pozůstatků, zvláště v okolí kotvících loděk. Při odlivu lze přebrodit do různých zákoutí laguny, ale větší množství vodního ptactva je až v zadní části, jenž je brána jako rezervace, se zpoplatněným vstupem. Hlavní komunikací se lze dostat, po cca 500 m, do nefalšované africké vesnice, téměř vždy ale za neustálého "dozoru" někoho z místních. Doporučuji vyhledat trošku česky mluvícího černouška jménem Pepé, případně Bob /prý bratr/, za menší všimné provede i zadními uličkami, trhem, školou a nahlédnout dá i do (svého ?) domu. Rodinu má velkou, takže každou chvíli zastaví v nějakého obchůdku /sestra/, trhu /mamá/ a přátel - no, nějak se živit musí. Kdo, jako já, pouliční svinčík akceptuje jako základní rys černé Afriky, bude spokojen - kdo nikoliv, raději zůstaňte v hotelu...

Celkový dojem (4 / 5)

Určitě ANO, i když jsem možná čekal - po příznivých referencích - ještě asi trochu více. Každopádně mi velmi vyhovoval celkový styl a všeobecně příznivá, přátelská atmosféra. Osobně upřednostňuji přístup "dělám je to, co se mi chce" a zde mne skutečně nikdo do ničeho nenutil a naopak, pokud jsem chtěl, vše jsem dostal. Za velmi příznivou považuji i celkově polohu hotelu, mnoho možností i v širším okolí lze absolvovat pouze jako půldenní výlet a pro mne byl téměř optimální poměr mezi válením na pláži a poznáváním krajiny i lidí.

Hotel vhodný pro:

  • Odpočinek
  • Všechny
  • Seniory

Tato recenze je osobním názorem jejího autora a server Recenze.cz ani jeho provozovatel nenese žádnou odpovědnost za její obsah či pravdivost.