Detail recenze: Serra Garden Hotel

  Turecko, Side, Evrenseki

5/5

Ivan K, Chrudim:
Trochu zmatky v názvu, prodává se to jako Cooee Serra Garden Hotel a i na hotelu to Cooee je, ale používá se převážně jen zkrácené Serra Garden. Hotel je prakticky ukrytý mezi záplavou luxusních 5*, ale možná právě proto si drží hodně slušnou úroveň, byť je hodně orientován na ruskou klientelu - mimo hlavní sezónu ale i D + PL hosté a personál komunikuje nejméně ve 4 jazycích. Za mě je hlavní předností jeho poloha, zejména transfer z letiště Antalya netrvá ani hodinu.

Fotografie od autora recenze


Ubytování

Pokoje, alespoň v pavilonech vlevo, opravdu malinkaté, ale se vší běžnou výbavou. Snad jen pavilon A je až příliš blízko kuchyni a v jeho okolí je to cítit jako uprostřed té kuchyně, množství vnějších jednotek vzduchotechniky pak zvyšuje hlučnost. Medaili by zasloužil architekt za poskládání koupelny, jen mu špatně osadili dveře. Chcete-li se dostat k toaletě, musíte udělat krok vpřed, namáčknout se na pravý roh umyvadla, za sebou levou rukou přivřít dveře a teprve pak pokračovat dále. Nebo si otevřít posuvné dveře sprchového koutu, udělat úkrok vpravo, vlézt dovnitř, otočit se a pak již dle prvé varianty... Dle rozměrů sanitární keramiky bylo vybavení patrně objednáno pro dětský domov, všude nějaký ten cm scházel.. Jako objednaný SGL jsem obdržel klasický třílůžák, no a když je zaplacený, proč by člověk nevyužil na spaní 'letiště' a zbylou postel jako gauč.. stejně moc dalšího místa nebylo. Jako klíč magnetická karta a bez zasunutí do snímače za dveřmi ani nerozsvítíte, nejde ošálit ani jinou kartou. Klima plně funkční, stejně tak lednička - při příjezdu naplněna pár nealko nápoji, ale již se dál nedoplňuje. U dvojpostele lampičky i čtecí bodovky, fungují ale jen obojí naráz. V rohu východ na miniterasu, tu ovšem zcela přeplní i dvě osoby, třetí si stejně nemá na co sednout. Pokoje v přízemí jsou dost tmavé, pavilony jsou blízko sebe, případně k obvodové zdi a zeleň je vzrostlá, noční zálivka odpadní vodou občas působí závan nelibého aroma, pomáhal jsem si klimatizací (která jinak kupodivu nebyla moc třeba, ač denní teploty atakovaly 30+). Úklid slušný, zejména vzorné stlaní, i když poměrně pozdě, často až po obědě. Také ručníky měněny nepravidelně, bez pevného systému. Nepříjemných je jen 15 EUR/týden za trezor, nemáte-li něco extra cenného, ani se nevyplatí. Personál si pochopitelně ochotně odebere bakšiš zanechaný na posteli či stolku, ale pokud mohu posoudit, na šuple u nočních stolků ani nesáhnou.


Strava a stravování

Po katastrofě z letošního září v Řecku bych asi byl uspokojen i ze zaměstnanecké jídelny... tohle byla vcelku standardní 4*, i s anticovidovými opatřeními. Snad jen nabídka mas mohla být pestřejší, majitel má patrně někde vlastní drůbeží farmu, protože základ vychází pouze z kuřat. Snídaně ve velmi širokém rozmezí, trochu jsem jen postrádal míchaná vajíčka (ale další 4 způsoby ano) a samoobslužný topinkovač. Pět druhů džusů, pochopitelně automat z koncentrátů, ale pocit neředěných. Záhadné servírování teplých nápojů - např. cappuccino do klasického šálku, ale jen dřevěné míchátko, obyčejné kávy + čaj jen do voskovaných kelímků, hodně malých. Široká nabídka čerstvého ovoce (min. 5 druhů) i zeleniny, sýrů, jogurtů, müsli - vše odděleno dle druhu a nabírání personálem - jen se člověk trochu nachodí, než obejde všechny výdeje... Obědy jako obvykle v nižším rozsahu, ale složí se z dostupných ingrediencí dostatečný počet chodů v několika variantách. Večeře tradičně nejbohatší, kromě 2 polévek se vždy něco griluje venku u bazénu a jedině zde se občas vytváří kratší fronty - dílčí nevýhodou je, že pro zkompletování příloh a oblohy musíte opět dovnitř a zase na několik míst... Jak jsem již uvedl, maso převážně kuřecí a jen občas něco jiného, a kromě ryb /nic moc - malé, kostnaté a převážně dušené v zelenině/ spíše mleté. Nicméně variace teplých zeleninových směsí jsou velmi chutné, orientaci pomáhají i 4 jazyčné popisky. S nápoji se převážně obsluhuje a vše do skla, to potěšilo a přestože na každém druhém rohu je umístěna kasička /velikosti krmítka/ na bakšiš, personál docela kmitá bez ohledu na její plnění. Rovněž odklízení použitého nádobí a příprava stolů pro další hosty je docela rychlá, při vyšší obsazenosti hotelu se každý stůl musí protočit 3x. Na večeře doporučuji chodit hned zpočátku, s pozdější dobou klesá teplota pokrmů někdy až příliš. Slušná nabídka sladkostí, ale nikoliv přeslazených a čerstvé ovoce jako u snídaní. Rovněž odpolední snack na slušné úrovni, rozhodně nejde o zbytky, ale zákusky jsou cíleně připravovány a dílem dělány čerstvé přímo dle přání. Ve druhé polovině pobytu jednorázový nápor nových Rusů a kultura rapidně poklesla, některé způsoby mají stále k evropské populaci hodně vzdálené... Na druhou stranu se i mírně rozšířila nabídka, téměř u každého jídla přibyla alespoň jedna úprava ryby a to bez kostí (trochu to připomínalo přerostlé sardinky, včetně aroma po otevření konzervy). Málem bych zapomněl na půlnoční mini snack, já jej tedy vždy úspěšně prospal, ale sousedé ho potvrdili. Oceňuji, že netrvají na žádném dress code, a to ani u večeře - zapovězeny jsou jen plavky v jídelně a u baru mají za následek servírování do plastu, v plážovém baru pak jen žádají, aby z plavek nekapala voda.


Vybavení, služby a personál

Kupodivu vše odpovídalo nabídce, resp. popisu od CK, něco sice není vidět na prvý pohled, ale najde se... Personál za mně úplně OK, z 90 % muži, spíše mladší, zdvořilí a usměvaví, s dobrou jazykovou vybavenosti (jeden barman ovládá i české názvy většiny nápojů). Veškerý personál stále poctivě nosí roušky, po hostech se to naštěstí nevyžaduje. Hlavní bazén je slušně veliký, ale ve srovnání s mořem docela studený, jen lehátek je relativně málo, cca 40 jich je na hromadě vedle WC a sprch, zřejmě kvůli dostatečnému odstupu. Tady ale po celý den hlasitá hudba a převažuji ruské texty... V rohu zahrady se krčí ještě dva dětské bazénky se skluzavkami a minitobogany, ale ty jsem v provozu neviděl. Hodně míst k sezení je u venkovního baru a min. dalších 100 židlí naskládáno vedle pódia, kde se kromě neděle denně konají animační programy, ale hodně zaměřené na to ruskou klientelu, takže to jsem vypouštěl. Hodně v permanenci je dětské hřiště, počet dítek (od kojenců až do cca 10 let) byl opravdu značný, naopak téměř nevyužívaná sportoviště. Dále vlastní spa /hamman/, s poněkud vyššími cenami (než ty mimo hotel) a 3-4 obchůdky, ty kupodivu cenově srovnatelné, neb v blízkém okolí najdete vše nejméně 100x.


Pláž a moře

Asi největší překvapení, vzdálenost k pláži není větší, než v rekl.popisu, od zadního východu (s ochrankou) to není víc jak 150 m k okraji široké pláže a dalších 100 do moře. Hotel má vyhrazené místo stejné jako ostatní luxusní kolosy a snad jen lehátka jsou trochu jednodušší, zčásti opotřebovanější a matrace tenčí. Trochu podivně působí jediný "beach boy", bez trochy motivace (nejlépe papírky s obrázky amerických prezidentů) se tváří spíš jako vyhazovač, ale docela kmitá až 10 hodin denně. Moře čisté, dost se vlnící, ale výška vlny max. 50 cm - neklidnější brzy zrána. Vstup pozvolný, průhlednost dobrá, jen jemňoučký písek víří a u dna zakaluje. Pláž je široká a dlouhá několik km, každých cca 300 m stanoviště vodních sportů s širokou nabídkou, nemá smysl hledat nižší ceny, všude je to stejné. Vlastní bar pro AI program, pivo + nealko, malý obědový bufet /opravdu jednoduchý a stále stejný/ a i přes občasnou zcela zaplněnou kapacitu lehátek se prakticky netvoří žádné fronty. Teplota všech nápojů dle druhu OK. K dispozici toalety, převlékárna i kohouty na opláchnutí nohou od písku. Podél moře proudí davy, je to skoro přelidněné, ale jelikož se vyhrazená hot.ležení, resp. jejich prvé řady nachází až cca 30 m od vody a téměř v jedné linii, pod baldachýny s lehátky je docela klid a kupodivu tu neřve žádná hudba. Řvou (na sebe, na děti) jen Rusové, ale zažil jsem i horší případy.


Okolí hotelu

Celkově jde o obrovské centrum, ale přesto to nepůsobí dojmem přeplněnosti - jednoduše rušno, ale přitom pohoda. Vyjdete-li z hlavní brány doleva, po cca 150 m narazíte na první Shopping centr. Jenom jste v oblasti těch skutečně TOP 5* a i ty shopy jsou jaksi lesklejší, upravenější... kupodivu ale s méně kupujícími. Doprava je to lepší, lávkou přes nevábnou stoku a po cca 250 m jste na okraji klasické obchodní zóny, kde se stejné nabídky mnohokrát opakují. Nepatrné se dá vydělat jen na kurzových rozdílech, ceny jsou převážně v EUR, ale všichni vezmou i USD (od 1:1 do 1:1,2) a pochopitelně TRY, standardně 10:1 k EUR. Mluví se hodně rusky, německy a až poté anglicky, ale všichni se snaží - kdo se nedomluví, neprodá ! Kdo chce ještě dále (Side, Manavgat), doporučuji místní nepravidelnou dopravu - minibusy Dolmuš, je to fakt zážitek. Na některých stanovištích jsou 'dispečeři', maník s vysílačkou je schopen zjistit, jak dlouho budete čekat dle cíle cesty, případně obsazenost (nemělo by se za jízdy stát). Placení v jakékoliv volné měně, klidně během čekání na křižovatce, když je cesta volná, třeba až na konečné... vrácení drobných klidně kombinací měn. Při zpáteční cestě se turistů ptají na hotel a před každou zastávkou řidič zařve ty názvy, abyste nezapomněli vystoupit.


Celkový dojem

Ano, za mně výborný poměr cena/výkon - žádný extra luxus /který ani nehledám/, ale dobrá užitná hodnota. Využívám ovšem převážně jen ubytovací a stravovací služby, ostatní jen okrajově a nepodléhám všeobecné davové konzumaci. Bohužel opět jisté zklamání z delegátských služeb CK - úvodní schůzka až třetí den pobytu (45 h po příletu) - sice široká nabídka možných aktivit, ale v reálné praxi méně než 50 %, transfer na následující ráno sdělen SMS až večer, další výlet zrušen v nočních hodinách před odjezdem /vrácení zaplacené částky oznámí později../, hodinu transferu k odletu již ani nevypisují, ale musíte si sami zjistit v recepci ! Za toto sice nemůže hotel, ale kupujete-li pobyt u CK, celkovou spokojenost to dost snižuje. Je to bohužel ale dlouhodobý a narůstající jev, služby delegáta jsou rok od roku v menším rozsahu - nostalgicky vzpomínám na druhou polovinu první dekády 21.století, kdy byli delegáti/průvodci k dispozici nejméně obden... Nejde zde o problém konkrétní osoby /doufám/, ale o záležitost systémovou - např. pracovnice zahraniční agentury *** byla v hotelu v podstatě denně ! To ovšem není problém samotného hotelu a ten sám o sobě jistě uspokojí širší 'střední' vrstvu.


Hotel vhodný pro:

  • Všechny
  • Rodiny s dětmi
  • Mládež

Tato recenze je osobním názorem jejího autora a server Recenze.cz ani jeho provozovatel nenese žádnou odpovědnost za její obsah či pravdivost.


Raději telefonujete?

Kamila Brzobohatá
Kamila Brzobohatá
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–18 h